NASIL İADE EDİLİR ?
e-mail  göndermiş olduğumuz sipariş onay formunda belirtilmiş  Sipariş no sunu belirterek üründe bulunan kusuru açıklayıcı bir e-mail yazmanız yada bize telefon veya faks ile ulaşmanız gerekmektedir.
İade takibi sipariş numaranızla yapılacak olup, ürünü orijinal ambalajında, garanti belgesi ,faturası  ve ürüne ait dökümanlarla birlikte  paketleyip aşağıdaki adrese göndermeniz gerekmektedir.


E-mail: info@dunyamedikal.com
Takip edilebilir bir kargo şirketi ile ürünü göndermeniz tavsiye olunur. Unutmayın ki Dünya Medikal  kusuru onaylayıp size paranızı ve kargo masraflarını ödeyinceye kadar ürünü firmamımıza  ulaştırmak sizin sorumluluğunuzdadır.

ARIZA VE İADE İŞLEMLERİ

Firmamız bütün ürünlerini kurumsal yapıya ulaşmış firmalardan temin etmektedir. Müşterinin aldığı ürünlerde çıkacak olası sorun veya kusurlar Dünya Medikal tarafından incelendikten sonra ürünün yenisi  müşteriye teslim edilecek, istenirse ürünün bedeli iade edilecektir. Dünya Medikal  gerek gördüğü takdirde hatalı ürünü üreticiye incelenmesi için gönderecektir. Üretici firma onay verdiği takdirde ürün yenisi ile değiştirilecek yada ürüne ödenmiş olan bedel iade edilecektir. Müşteri, ürünü ,onayımızdan sonra  garanti belgesi ,faturası dahil tüm evrakları ile orijinal ambalajında  Dünya Medikal'e  göndermelidir. Dünya Medikal a gönderilecek olan tüm ürünlerin İstanbul içi  sevkiyat masrafları Müşteri’ye aittir. Seçilecek nakliye firmasının takip edilebilir olması önemlidir. Hatalı ürün, Dünya Medikal a ulaşıncaya kadar müşterinin sorumluğundadır.

SİPARİŞ İPTALİ

Siparişinizi ,siparişlerim sayfasından aynı gün içinde iptal edebilirsiniz. Online sipariş iptal etme işlemi siparişiniz kargoya verildi ise yapılamaz.